HYUNDAI, IONIQ 5'IN BAşARıSıNA şAşıRDığıNı AçıKLADı

Şirketin Avrupa patronu aracın başarısının beklentilerini aştığını belirtti.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, geçtiğimiz yıllarda Ioniq 5 modeliyle birlikte oldukça güçlü bir çıkış yaptı. Araç, sunduğu özellikleri ve tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevildi. Şirket yetkilerinden yapılan açıklamaya göre araç, markanın beklentilerinden daha iyi bir performans gösteriyor.

Hyundai'nin Avrupa başkanı Michael Cole, İngiliz yayını Autocar'a verdiği demeçte Ioniq 5'in premium markalardan müşteriler kazanma konusunda beklenenden daha iyi bir performans gösterdiğini belirtti. Ayrıca gelecekteki bir modelin ne kadar premium olabileceği konusunda sınırlama olmadığını da söyledi.

Hyundai, genellikle kitlesel bir marka olarak görülürken ilk elektrikli SUV'sini nadiren görülen bir fiyat seviyesinden satışa sundu. Örneğin Hyundai Elantra Hybrid'in başlangıç fiyatı 24.550 dolarken Ioniq 5'in başlangıç fiyatı 41.450 dolar seviyelerinde.

Koreli marka ayrıca daha pahalı olan Ioniq 6 elektrikli sedanın da satışını gerçekleştiriyor ve yakında daha büyük bir model olan Ioniq 7'yi piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak Hyundai, şimdilik tüm ürün yelpazesini premium olarak konumlandırmaktan kaçınıyor. Şirket, müşteri tabanını korumak ve EV'lerle birlikte tamamen yeni bir müşteri tabanına ulaşabileceğine inanıyor.

Ayrıca Ioniq 5'in başarısı sebebiyle Ioniq 7'nin de Avrupa'da satılacağı Cole tarafından açıklandı. Geçen yıl ABD'de Hyundai, neredeyse 23.000 adet Ioniq 5 sattı. Bu yıl ise ilk iki ayda 17.000'den fazla Ioniq 5 satmayı başardı. Avrupa'da ise retro-fütüristik elektrikli SUV, 2022'nin Ocak-Kasım ayları arasında 31.000'den fazla satıldı. Bu da aracın oldukça başarılı olduğunu bizlere gösteriyor.

Bunu da oku

Source: Autocar

2023-03-26T15:21:48Z dg43tfdfdgfd